Blog

Lavanta Yağının Genel Kullanımı ve Bilinmeyen Faydaları

tarafından Avatar of admin içinde Bitkisel Yağlar Aralık 19, 2020

Lavanta yüzyıllardır parfüm yapımında kullanılan başlıca bitkilerden bir tanesidir. Her alanda kokusundan faydalanılır. Günümüzde çamaşır yumuşatıcılarından tutun da yüzey temizleyicilere kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok aşina olduğumuz bu kokunun en faydalı hallerinden bir tanesi uçucu yağ olarak kullanılmasıdır.

Lavanta yağı günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Aromaterapi yağlarının içerisinde, losyonlarda, sabunlarda, mumlarda ve bebek ürünlerinde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Lavanta yağının bir çok faydası bulunmaktadır.

Anksiyete, Stress ve Uyku Bozukluğu

Lavanta yağı, aksiyete ve stresse iyi gelmektedir. Harika kokusu sayesinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Verdiği canlandırıcı his ile sinir gerginliği, zihinsel yorgunluk, huzursuzluk durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Sinir sistemine iyi geldiği araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bir bez ya da tülbente bir kaç damla lavanta yağı damlatarak uyumadan önce koklayabilirsiniz. Ayrıca yastığınızın yakınına koyarak uyku boyunca etki etmesini saplayabilirsiniz. Gün içerisinde bileklerinize bir kaç damla damlatıp belirli aralıklarla koklayabilirsiniz, duygu durumunuzu kontrol etme konusunda yardımcı olacaktır.

Ağrı Giderici

Lavanta yağını baş ağrılarınız için kullanabilirsiniz. Şakaklarınıza ve ensenize sürerek masaj yapabilirsiniz.

Bunun haricinde eklem ağrıları, kas ağrıları, sırt ağrıları ve bilek burkulmaları için ağrı bulunan alana lavanta yağı ile masaj yaparak ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca böcek ısırması durumunda oluşan ağrılar için de kullanılmaktadır.

Kadınlar için çileli bir dönem olan regli döneminde oluşan karın ve kasık ağrıları için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Karın bölgenize bir kaç damla lavanta yağı damlatarak masaj yapabilirsiniz.

Saç Sağlığı

Lavanta yağı saç ve saç derisine iyi gelmektedir. Dezenfekte etme özelliği ile saçlarınızı bit, bit yumurtaları ve sirkelerden arındırma konusunda yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesini engelleme konusunda oldukça etkilidir.

Eğer saçlarınızda kepeklenme problemi varsa, destekleyici tedavi olarak lavanta yağı kullanabilirsiniz.

Saç sağlınızı arttırmak için bir kaç damla lavanta yağını kafa derinize damlatıp masaj yapabilirsiniz.

Cilt Bozuklukları

Piyasada bulunan bir çok cilt bakım ürününde lavanta yağı kullanılmaktadır. Lavanta yağının içerisinde bulunan antioksidanlardan faydalanmak ve cilt koruması ve yenilenmesi elde etmek için lavanta yağını direkt olarak cildinize sürebilirsiniz. Sivilce, kırışıklık gibi cilt problemlerinin giderilmesinde yardımcı tedavi olarak uygulanabilir. Ayrıca yara, yanık ve kesiklerin iyileşmesi için dokuların yenilenmesini sağlamaktadır. Deri iyileştirme konusunda yardımcı olan doğal bir üründür.

Solunum Yolu Bozuklukları

Lavanta yağı nezle, grip, soğuk algınlığı gibi solunum problemleri için kullanılabilir. Solunum yolu kaynaklı hastalıkların etkilerini azalttığı gözlemlenmiştir.

Lavanta yağından bir kaç damla avuç içine damlatın, avuç içlerinizi birbirine sürttükten sonra ellerinizi burnunuza yaklaştırarak derin bir nefes alın. Bu sayede hem sakinleşecek hem de hastalık etkilerini azaltacaksınız.

Ayrıca lavanta yağını boynunuza, göğüs bölgenize ve hatta sırtınıza uygulayabilirsiniz. Bir kaç damla lavanta yağını sıcak suyun içerine ekleyerek buharını soluyabilirsiniz.

Diğer Kullanım Alanları

  • Dudağınızda uçuk çıktığında bir damla lavanta yağı sürebilirsiniz.
  • Banyo küvetinize bir kaç damla lavanta yağı damlatarak yatıştırıcı bir banyo yapabilirsiniz.
  • Güneşten kaynaklı hafif yanıklarda lavanta yağı kullanabilirsiniz.
  • Deodorant kullanımına alternatif olarak koltuk altınıza bir kaç damla lavanta yağı sürebilirsiniz.
  • Kıyafetlerinize mis gibi bir koku elde etmek için bir bez parçasına bir kaç damla lavanta yağı döktükten sonra çamaşır kurutucunuza koyabilirsiniz. Ayrıca elbise dolabınıza ve çekmecelerinize de koyabilirsiniz.

Not: Bitkisel yağları kullanmadan önce bileğinizin küçük bir bölgesine azıcık yağ damlatarak alerjik reaksiyon oluşturup oluşturmadığını kontrol ediniz. Eğer herhangi bir reaksiyon oluşmaz ise kullanabilirsiniz. Eğer bir hastalığın tedavisini görüyor ve yoğun olarak ilaç kullanıyorsanız, bitkisel yağları kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Hamilelik durumunda da doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Sepet